Cukorbetegség :  kockázatbecslő kérdőív

Cukorbetegség : kockázatbecslő kérdőív

részletek

A már létező, de még felismeretlen cukorbetegek száma még egyszer annyi, mint a már felismerteké. A diabétesz előállapotában lévőké pedig annyi, mint az ismert és nem ismert betegeké együttesen. Hogy egyértelmű legyen: számoljunk 700.000 ismert diabéteszessel. A fenti képlet szerint 1.400.000-re tehető azoknak a száma, akik már cukorbetegek, de mintegy a fele még nem tud róla. Még egyszer ennyien, azaz körülbelül 2.800.000-en azaz majd 3 millióan vannak azok, akik vagy cukorbetegek, vagy a betegség valamelyik előállapotában élnek, melyeket laboratóriumi vizsgálattal lehet kimutatni.

Cukorbetegséget megelőző állapot a magas éhgyomri vércukor (IFG- impaired fasting glucose), amikor az éhomi plazmaglukóz értéke 6,1 mmol/lvagy nagyobb, de kisebb, mint 7,0 mmol/l,

vagy a kóros glukóztolerancia (IGT, impaired glucose tolerance), amikor vércukorterhelés során a 2 órás vécukor érték nem éri el a cukorbetegségnek számító 11 mmol/l-es értéket, de nagyobb mint az egészségeseknél mért 7.8 mml/l.

A betegség megelőzésére irányuló klinikai kutatások bebizonyították, hogy a nagy kockázatú embereknél, vagy olyanoknál, akiknél valamelyik cukorbetegséget megelőző állapot mutatható ki, az életmód-változtatásra épülő kezelés (a testsúly csökkentése és a fizikai aktivitás fokozása) 58 százalékkal csökkentette a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Az egészségesebb életmód nem csak a cukorbetegség, hanem számos más súlyos betegség, például a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának valószínűségét is csökkenti.

A kockázati tényezők megismerésével sokféle szűrőmódszert kidolgoztak. Nyilvánvalóan felesleges és drága az egész népességet vizsgálni, hiszen a cél a diabétesz kialakulása szempontjából nagy kockázatúak kiemelése.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség ajánlást dolgozott ki a megelőzésre, és a finn diabetológiai gyakorlatban már jól bevált FINDRISK kérdőívet ajánlja. A nagyon egyszerű kérdéseket tartalmazó kérdőív kitöltése után kapott pontszámok alapján fel lehet ismerni a veszélyeztetetteket.

Kérjük, szánjon néhány percet a kitöltésre. A válaszadás egyszerű, javasoljuk, kezdje el Ön, de ne feledkezzék meg családtagjairól sem!

Kérdőív kitöltése

Mit tehetünk a cukorbetegség kockázatának csökkentése érdekében?

Az életkorunkkal és a genetikai hajlammal nem tehetünk semmit. Jó hír, hogy a többi cukorbetegségre hajlamosító tényezőt befolyásolhatjuk! A súlytöbblet, a nagy haskörfogat, a mozgáshiány, a táplálkozási szokások megváltoztatása, a dohányzás elhagyása tőlünk függ! Az életmód megváltoztatásával megelőzhetjük vagy jelentősen késleltethetjük a cukorbetegség kialakulását. Már a testsúly 5-7%-os csökkentése is mérsékli a kockázatot!

Ha családjában van cukorbeteg, feltétlenül ügyeljen arra, hogy testsúlya ne növekedjék az évek során. A haskörfogat növekedése fokozza a kockázatot, míg a fizikai aktivitás csökkenti. Figyeljünk az étkezésünkre, fogyasszunk minél több nagy rosttartalmú növényi táplálékot. Kerüljük az állati zsírok fogyasztását, részesítsük előnyben a növényi zsiradékokat.

12 pont feletti érték magas kockázatot jelent, ebben az esetben orvosi vizsgálat illetve vércukorterhelés elvégzése javasolt!

Forrás: www.diabetes.hu